Kasulikku

Kasulikku

Aed sinu aknalaual

Kuigi akna taga pööritab külm tuul alles lund hangedesse, on igal tõsiseltvõetaval aiandushuvilisel mõte juba seemnete ja taimede ettekasvatamise juures.

Üheaastaste suvelillede puhul on taimede ettekasvatamine levinud – nii saab kasvukohale istutada taime, mis hakkab kiiremini õitsema ja õite ilu saab nautida kauem. Ka mitmeid köögivilju on lihtne ise ette kasvatada. Seemned külvatakse kas lagunevasse turbapotti või istutuspotti. Plastikpotist tuleb taim istutamiseks mõistagi välja võtta, aga biolagunevas potis oleva taime võib koos potiga maasse torgata.

Kui sina pole seni suuremat sorti rohenäpp olnud, aga pead vaikselt plaani soojade saabudes siiski üht-teist mulda torgata, on kaval soetada üks 68 osast koosnev ettekasvatuskomplekt. Mõeldud on see köögiviljade ja ilutaimede seemnete külvamiseks ning seemikute kasvatamiseks enne alalisele kasvukohale istutamist. Komplektis on ka väike toakasvuhoone mõõtudega 37,5x23x7 cm.

Taimede ettekasvatamiseks on vaja valgusrikkaid ja köetavaid ruume, aga selleks sobivad suurepäraselt ka tubased aknalauad ja sinna annab hästi sobitada ka toakasvuhoone.

Näiteks sobib selleks hästi kasutada 24 pesaga ja läbipaistva kaanega toakasvuhoone, mis hoiab hästi niiskust. See tagab ühtlased tingimused idanemiseks ja juurdumiseks Läbipaistev kaas laseb sisse valgust ja õhku, kuid hoiab ka niiskuse kasvuhoones sees. Kasvuhoonega kaasasolevad biolagunevad potid võib koos taimedega maha istutada.

Toakasvuhoone on hea abivahend taimede idandamiseks, eriti sobilikud on need tomatite, paprikate, kurkide ja lilletaimede ettekasvatamiseks.

Terrassi või rõdu omanikud võiks kaaluda suurema, terasest ja kilest, nelja riiuliga kasvuhoone soetamist. Samuti sobib see avamaale ja aedadesse. Selles ideaalse kasvukeskkonnaga kasvuhoones saad mugavalt kasvatada köögivilju ja ürte, seemned on kaitstud ka siis, kui ilmastikutingimused ei ole kõige soodsamad.

Kui sa aga ei saa taimedega tegelemisele aega kulutada, küll aga soovid rohelust oma koju või töölauale, on mõistlik soetada terraarium Mica, mille kõrgus 20 cm ja läbimõõt 14,5 cm. Fantaasial lennata lastes ja kombineerides erinevaid taimi, kive ning muid materjale, võid klaasanumasse luua väikese oaasi või vihmametsa. Kõik vajalik terraariumi kasutamiseks on komplektis olemas, sul tuleb ainult valida taimed, mida soovid terraariumis kasutada. Taimed terraariumisse tuleb eraldi osta, need komplektiga kaasa ei tule. Klaasanumat saab hiljem ka vaasina kasutada.

Taimede eelkasvatamiseks on hea kasutada pikeerimismulda, seda saab osta hea hinnaga Magaziini jaekauplustest üle Eesti. Kui aga kodune aiamuld vajab värskendust, siis kasuta Eesti Musta Mulda Kompostiga – see on hoolikalt tasakaalustatud valmis mullasegu koduaeda.

Kogenum rohenäpp juba teab, et õige mulla niiskus ja pH tase on suurema saagi saamiseks olulised. Mulla PH ja niiskuse mõõteseadmel Tarmo on värviindikaator, mille abil saad kerge vaevaga teada, kas sinu mullal on niiskuse ja pH väärtuse tase paigas.

Väetiste valik on lai, aga mulda segatud Lambavilla graanulväetis MÄÄ graanulid eraldavad taimedele toitaineid pikaajaliselt terve kasvuperioodi jooksul. Aeglaselt lagunedes eraldub lämmastik, kaalium, fosfor ja muu vajalik. Kastmise ajal imavad graanulid vett ja paisuvad, kokku tõmbudes niisutavad need pinnast, sel viisil ka õhutades mulda. Pinnale laotatud villapelletid toimivad multšina, lisaks kaitseb kuiv vill taimi tigude eest.

Vahet pole, kas sul on suur ja ammu rajatud aed või alustad toimetamist aknalaua kasvuhoones alles nüüd, üks kastekannkastmistops ja istutuskühvel kuluvad alati marjaks ära.

Kui kõik vajalik olemas pole muud soovida kui kirge ja armastust taimede vastu!

Avaldatud Postimees.ee veebiväljaandes jaanuaris 2024

Liitu meie uudiskirjaga kui soovid saada kiirelt ja mugavalt parimaid pakkumisi!