Kasulikku

Kasulikku

Järgmise talve hoidiste valmistamiseks tuleb poes käia vaid üks kord

Hoidistaja paradiis Magaziin! Loe lähemalt, mida kasulikku võid leida Magaziini kaupluste laiast valikust.

Eestimaa suvi on kahjuks lühike. Praegu kõik õitseb, varsti valmivad viljad ja siis … Siis hakkab perenaine värskelt valminud kraamist hoidiseid tegema. Mahlad, keedised, džemmid, salatid, toor- ja marineeritud hoidised ja palju muud saab nutikas perenaine peagi purki, pudelisse või kotti panna.

Peale selle, et säilitamisele peavad minema värskete marjade ja köögiviljade vitamiinid ja mineraalid, peab hoidis ka riiulil pikalt säilima ning muidugi hiljem maitseelamust pakkuma.

Viimastel aastatel on populaarne marjade ja köögiviljade külmutamine, aga nende toiteväärtus säilib ka oskuslikul keetmisel. Hoidiseid tehes ei tohiks aiasaaduseid üleliia kuumutada, eriti lahtistes keedunõudes, sest siis hävib C-vitamiin. Head hoidised on mahlad, kompotid ja nn vesihoidised, eriti väärtuslikud on aga toormahlad ja toormoosid. Neis säilib marjade hea maitse ja lõhn, samuti C-vitamiin.

Kel veel hoidistamistarkusi napib, neile leidub internetis palju materjali igasuguste hoidiste teemal.

Nii, aga milles ja millega seda kraami valmistada ja kuhu pärast panna? Kas on olemas koht, kus saab hoidistamiseks kõik vajalikud tarvikud korraga ära osta? On. Need kohad on Magaziini kauplused, kus juba praegu ollakse täielikult hoidistehooajaks valmis.

Purgiosakonnast leiab säilitaja purke suuruses 30 milliliitrist kuni 23 liitrini. Peale klassikaliste purkide saab valida erikujulisi purke igale maitsele: amfora, kommipurgid, laieneva kandiga, karukujulised ja kuusnurksed purgid.

Et endavalmistatud hoidised hästi säiliksid, on soovitatav kasutada igal aastal uusi purgikaasi. Purgikaasi saab valida keeratavaid, kaanetatavaid ja plastmassist. Keeratavaid purgikaasi on nii pastöriseerimiseks, mõõduga 38–100 mm, kui ka steriliseerimiseks mõõduga 66 ja 82 mm. Keeratavate purgikaante pildi- ja värvivalik on väga lai. Purkidele saab osta ka ilusad sildid ning uue tootena pakutakse kolm ühes purgikaaneavajat.

Magaziinist võiks läbi astuda kindlasti enne marjalkäiku, sest seal müüakse ka marjakorjajaid ja marjapuhastussõela. Nii on korilase töö produktiivsem.

Nagu öeldud, toormahlad on väärtuslikud. Magaziin pakub mahlasäilituskotte suuruses 1,5 kuni 10 liitrit, on nii tavalisi kui ka püstiseid, lisaks mahla säilituskoti karpe. Alustavale mahlategijale on mõeldud mahlateo stardikomplekt, kus mahla pakendamiseks ja säilitamiseks on kõik vajalik olemas: 5 säilituskotti – 5 l ja säilituskoti karp, 5 säilituskotti – 3 l ja säilituskoti karp, säilituskoti hoidik ja sõelaga 15 cm lehter.

Nimetatutega mahlavalmistajate arsenal ei piirdu. Neile pakub pood veel mahlapresse, mahlapudeleid suuruses 200 milliliitrit kuni 1 liiter, pooleliitrisi plastpudeleid mahla külmutamiseks ning aurutit, purustajaid ja lehtreid.

Magaziinist leiab hoidistamise hooajaks hädavajalikke plastämbreid ja -topse suuruses 100 milliliitrit kuni 10 liitrit, sügavkülmutamiseks mõeldud säilituskarpe suuruses 0,35 kuni 1 liiter ning säilituskotte suuruses 0,5 kuni 3 liitrit, nii soonsulguriga kui ka liugsulguriga.

Lisaks erinevatele anumatele võib moositegija küsida moositermomeetrit, -lehtrit, -paksendajat ja kirsikivieemaldajat.

Ka veini-, siidri- ja õllemeistrite jaoks on kõik vajalik ühe ostu kaugusel. Veinitegijatele on veinipudeleid ja -purke alates 200 milliliitrist kuni 56 liitrini, läbipaistvaid, rohelisi, oliivrohelisi ja pruune.

Õllepudeleid on 330 milliliitrist kuni liitrini. Värvidest on esindatud läbipaistev, pruun ja roheline.

Veel on olemas kääritusnõud, mulksutajad, korgid, korkijad, korkimispingid, kontrollrõnga sulgurid, refraktomeetrid, pärm ja muud tarvilikku.

Korke leiab igasugustele pudelitele – keeratavad, surutavad ja suured korgid veinipudelitele. Kui soovite kasutada sulguriga pudelit, siis neid on alates 0,33-liitristest liitristeni.

Kraaniga purke on suuruses 3,2 kuni 8 liitrit ja need sobivad oivaliselt ka kõikvõimalike marjade ja ürtidega maitsevee mahutamiseks ning tarbimiseks.

Magaziinil on üle Eesti 13 kauplust Valgast Viimsini ja Sillamäelt Kuressaareni. Siin oli juttu ainult hoidistamistarvikutest, aga isegi see üks teema ei mahu ühele leheküljele. Poe kogu tootevalik on nii rikkalik, et peab ikka ise vaatama minema. Lähima poe leiab aadressilt www.magaziin.ee ja uudistada tasub ka meie e-poodi pood.magaziin.ee.

Artikli on koostanud ajakiri Maakodu ning artikkel ilmus juuli 2021 väljaandes.

Liitu meie uudiskirjaga kui soovid saada kiirelt ja mugavalt parimaid pakkumisi!