Sombused ilmad, vihm ja pori on sügise lahutamatud osad. Porilombid ja vihmast märg maa ei tohiks kindlasti saada takistuseks värskes õhus liikumiseks. Vastupidi, see võiks pakkuda rohkelt lapselikku rõõmu. Oleme ju kõik millalgi nooruspõlves nautinud porilompides hüppamist ja mängu.
Järgnevas artiklis tutvustame põgusalt kummikute ajalugu, toome välja olulised punktid, mida kummikute valimisel jälgida ja silmas pidada ning võrdleme erinevaid kummikute materjale, et rõõmu sügisilmadest jaguks kauemaks nii väikestele kui suurtele.
Kummikud on univeraalseimad jalanõud kogu maailmas. Nendel praktilistel ja esmapilgul väga väheglamuursetel jalatsitel on aga üllatavalt suursugune päritolu.
Nimelt sai kummikute ajalugu alguse 19. sajandi Inglismaalt, kus kummikulaadseid jalatseid pupulariseeris Sir Arthur Wellesley, Wellingtoni hertsog, kes lasi oma nahksaabaste kontsa madalamaks teha ja sääre kitsamaks kujundada, et need paremini jalga sobituksid. Pärast uuendusi läksid Wellingtoni saapad tema populaarsuse tõttu Inglismaal moodi ning ka tänapäevaste kummikute tegumoes on suuresti just nende põhimõtteid järgitud.
Tänaseks pole kummik ammu enam ainult aristrokraatide jalanõu, vaid sellest on saanud oluline osa igaühe sügisgarderoobist ning lisaks on tänapäevased kummikud sageli ka olulised stiilielemendid.
Kummikud on jalanõud, mille peamine eesmärk on hoida jalad kuivad. Kuna tegemist on jalatsitega, mida vastavalt jala kujule reguleerida ega jala külge kinnitada ei saa, tuleb neid kindlasti proovida ning tunnetada nende mugavust. Öeldakse, et kummikud tuleb osta üks number suuremad, kuid reaalsuses see päris nii ei ole. Küll aga on oluline jälgida, et varvaste ette jääks siiski väike varu, kuna jalad liiguvad astudes kummikus tavaliselt ettepoole.
Selleks, et kummikud liialt palju jalas ei loksuks, peavad need jala ümber kindlalt olema. Vastasel juhul hakatakse kummikut varvastega jala küljes kinni hoidma ning sellest võib tekkida suur ebamugavustunne või lausa krambid jalgades. Eriti oluline on kummikute sobivust jälgida just lastel, kes kannavad neid sügise saabudes rohkem kui tavapäraselt.
Loksumise vastu aitavad hästi kummikute sisetallad ja voodrid. Mõnedel kummikutel on sisetallad juba kaasas, teistele peab need ise juurde ostma. Samuti on paljud kummikud sisseõmmeldud voodriga, mis aitavad hoida jalga soojas, teevad talla pehmemaks ning hoiavad jala paremini paigal.
Magaziini kauplustes on kummikute voodreid saadaval nii naistele kui meestele, erineva kõrgusega (25cm, 30cm, 36 cm) ning numbrivahemikus 36/37 kuni 45/47. Lastele on valikus vooder LUX, mille numbrivahemik on 25/26 kuni 37/38.
On suur vahe, kas kummikuid kannab kalamees või lasteaialaps. Seetõttu on vaja enne poodi minekut mõelda, millistes tingimustes kummikuid kasutama hakatakse ja kui kaua neid jalas hoitakse. Meeles tuleb muidugi pidada, et kummikute materjal on mittehingav, mistõttu võib pikaajalisel kandmisel tekkida kummikute sisse liigne niiskus. Selle vältimiseks soovitatakse kummikuid kanda mitte üle kahe tunni järjest või panna kummikusse vooder, mis imab niiskuse endasse. Meie valikus on järgmistest materjalidest kummikud:
1. PVC materjalist kummikud
Vastavalt keskkonnale kus kummikuid kasutama asutakse, on oluline jälgida, millisest materjalist kummikud tehtud on. Võib öelda, et jätkuvalt on kõige levinumad PVC materjalist kummikud, mis on mehhaaniliselt püsivaimad, kulumiskindlamad ja elastsed.
Tegemist on veekindla materjaliga, mille parimad omadused säilivad temperatuuril -5°C – +15°C. Neid on lihtne ka hooldada – pärast kasutamist võib need pealt pehme švammi ja leige veega üle loputada ning jätta kuivama, et ka sissekogunenud niiskus eemalduks. Kummikud võib täita ajalehe- või majapidamispaberiga ning jätta need üleöö seisma. Kogu niiskus imendub paberisse ja kummikud on hommikuks kuivad.
Ärge kindlasti kuivatage kummikuid radiaatoril ega kasutage elektrilist kuivatit, sest kummikud võivad kuumuse mõjul deformeeruda. Kui kummikul on sees vooder, siis eemaldage see ja kuivatage see eraldi näiteks radiaatoril.
2. SEBS materjalist kummikud
Kui soovid keskkonnasõbralikumaid kummikuid, siis meilt leiad SEBS materjalist kummikud. SEBS materjal sarnaneb loodusliku kautšukiga ning ei sisalda ftalaate. Materjal on elastsem ja soojem kui PVC ning seetõttu on need eriti sobivad just lastele.
Magaziinist leiad SEBS materjalist lastekummikuid WAVE nime alt, mis on saadaval suuruste vahemikus 25 – 38. Naistele pakume TIDE sarja, suuruste vahemikus 36-43. Saadaval on erinevad värvitoonid, et igaüks leiaks endale sobiva.
Ka SEBS materjalist kummikuid on väga lihtne hooldada. Pärast kasutamist võib need lihtsalt pealt pehme švammi ja leige veega üle loputada ja kuivama jätta.
3. EVA materjalist kummikud
PVC materjalist kummikute kõrvale on tõusnud tugev konkurent – EVA materjalist kummikud. Nende populaarsuse põhjuseks on kergus ja hea soojapidavus.
Sellest materjalist kummikud on kasutatavad aastaringselt, kuna õhuline struktuur tagab materjali suurepärase soojusisolatsiooni. Isegi -30°C juures EVA materjali omadused ei muutu. Külmemal ajal saab neid kasutada koos sooja voodriga, et varbad ka mõnusasti soojas püsiksid. Võib julgelt väita, et iga kalamehe varustusse peavad kuuluma ka EVA-materjalist kummikud.
Nende jalatsite suureks eeliseks on 30-50% kergem kaal kui seda on PVC jalatsitel. Keskmiselt kaaluvad EVA materjalist laste saapad 200-300 grammi ning täiskasvanute omad umbes 800 grammi.
Silmas tuleb aga pidada, et EVA materjal ei ole mehhaanilistele vigastustele eriti vastupidav, kuid mõnele mudelile (näiteks uus mudel OLGA) on kleebitud vastupidavamast materjalist välistald, mis annab ühtlasi ka suurema libisemisvastase kindluse.
EVA materjalist kummikute puhastamine on samuti väga lihtne. Pärast kasutamist võib need pealt pehme švammi ja leige veega üle loputada ning jätta kuivama. Kui vooder on eemaldatav, saab seda ka eraldi kuivatada. Kui vooder on sisse õmmeldud, kuivatage toatemperatuuril või täitke kummikud majapidamispaberi või ajalehtedega. Ärge kunagi kuivatage EVA kummikuid kuumal radiaatoril või lahtise tule lähedal, sest need võivad soojuse mõjul deformeeruda.
Aeg-ajalt on meie poole pöördutud probleemiga, et kummikuid kandes on lapse jalad märjad. Esimese põhjusena arvatakse, et kummikutel on auk sees. Enamasti aga selgub, et kummikud on täiesti terved ja märgade varvaste põhjus on hoopis see, et ilm on voodriga kummiku kandmiseks liiga soe ning lapse jalg hakkab lihtsalt higistama. Teine võimalus on see, et laps on porilompides hullates hoogu sattunud ja vesi on üle sääre saapasse pritsinud.
Kummikud pole ammu enam lihtsalt pori sees käimiseks mõeldud praktilised jalatsid, vaid need on siiski ka stiilielemendiks. Seetõttu on poelettidele jõudnud suur ja värvikirev valik kummikuid igale maitsele. Lisaks on võimalik valida nii madalate botikute kui kõrge säärega klassikaliste kummikute vahel. Kõige olulisem on siiski see, et kummikud peavad olema mugavad, hoidma varbad kuivad ning külmemate ilmade saabudes ka soojad.
Soovime sulle värvilist sügist ja kuivi varbaid pikkadel jalutuskäikudel!