Kasulikku

Näpud mulda! 10 asja, mida nii harrastaja kui tõsisem aiasõber vajab
Kasulikku

Näpud mulda! 10 asja, mida nii harrastaja kui tõsisem aiasõber vajab

Aknast välja vaadates võib veel lund näha, aga kalendri järgi on juba kevad, mis tähendab, et aeg on üle vaadata kõik vajalik väljas toimetamiseks. Oleme Sinu jaoks kokku pannud kümme asja, mida iga alles alustav või juba kogemustega aiandushuviline selleks hooajaks vajab.

Aiakäru

Ükskõik, milliste aiatöödega Sa tegelema hakata ei plaani, üks korralik aiakäru aitab kokku hoida nii aega kui vaeva. Mulla, väetise, suuremate taimede, aiatööriistade, puude, kivide jms vedamine käruga on tunduvalt mugavam kui kõiki neid asju ükshaaval käes tassida.

Istutuskühvel

Spetsiaalselt teravama otsa ja ergonoomilise käepidemega käsikühvel on heaks abimeheks mulla kaevamisel ja lillede istutamiseks.

Oksatangid

Kui suurem öine pakane on möödas ja õhutemperatuur on nullilähedane, on õige aeg alustada ka puu- ja põõsaokste lõikamisega. See on vajalik, sest kui lasta taimel looduslikult ja iseseisvalt kasvada, muutub taim üsna kiiresti metsikuks. Lisaks on oluline ära lõigata kuivanud ja murdunud oksad, kuna need võivad erinevaid haigusi edasi kanda. Selline pügamine vajab aga spetsiaalseid oksalõikustange. Lihtsalt oksa ära murdmise või vanade tugevamate kääridega nüsides raiskad vaid aega ja teed puule karuteene.

Katteloor

Taime kattelooril on mitu üllatavat head omadust. Kaalult väga kerge loor kaitseb taimi ultraviolettkiirguse, tuule, öökülmade ning kahjurite ja lindude eest. Samas laseb valgust väga hästi läbi — nii ei pea muretsema, et taim täitsa valguseta jääks. Katteloori on ka äärmiselt lihtne kasutada — see laotatakse otse kasvava taimestiku peale ja ta ei vaja mingeid kandekonstruktsioone. Jälgima peaks ainult seda, et loor jääks lõtv — nii on taimedel piisavalt ruumi kasvamiseks.

Sidumisnöör taimedele

Kui soovid sel suvel enda kasvatatud tomatit ja kurki nautida, siis ära unusta neid toestada. Spetsiaalsed nöörid ja traadid aitavad kõrgekasvuliste ja raskete viljadega taimi edukalt kasvatada.

Aiapeenar

Kui Sinu sooviks on enda jaoks mõningaid vilju nautida ja mitte selleks spetsiaalselt suurt peenart rajada, siis võib Sulle sobida hoopis väike kokkupandav kastike, mis mullaga täita ja kuhu seemned idanema panna. Selline aiapeenar on eriti sobilik just neile, kel pole aega, tahtmist või kogemusi suurte peenarde hooldamiseks. Aga miks mitte ka lihtsalt aia ilmestamiseks ja põnevamaks muutmiseks. Muide, see sobib suurepäraselt ka linnakorterisse rõdule.

Riputuskonksud amplite ja laternate jaoks

Lilli pole aias kunagi liiga palju. Eriti põnev on erinevaid õisi amplitesse sättida. Riputa amplid tugevamatele okstele või riputuskonksude otsa. Kusjuures riputama ei pea ainult ampleid. Näiteks meie öökulliga kaunistatud terasest riputuskonksu otsa sobivad hästi ka laternad ja kõikvõimalikud muud dekoratiivesemed.

Mutipeletaja

Et saaksid oma imeilusat hoovi nautida, ilma et keegi tüütuid hunnikuid kaevamas käiks, siis varu juba varakult üks korralik mutipeletaja. Näiteks meie patareidega töötav tõrjevahend tekitab maapinnas vibratsioone, mis tõrjub nii mutte kui rotte.

Võrkkiiged ja ripptoolid

Ja mis oleks üks ilus suvine aed ilma võrkkiikede ja ripptoolideta? Kujuta ette: raske töö on tehtud, päike paistab, linnud laulavad, kohv aurab kannus ja hea raamat ootab lugemist. Kui kiige jaoks ei ole kaht lähestikku tugevat puud või posti, siis ripptoolide puhul on valik lihtsamaks tehtud — neid saab kas riputada või alusraamile paigaldada. Oluline on jälgida lihtsalt maksimaalselt kandevõimet ja materjali vastupidavust.

Söegrill

Ning loomulikult käib soojemate ilmadega kokku ka grillimine! Valik grillimaailmas on täna juba nii lai, et milline lõpuks valida, sõltub lihtsalt pere eelarvest ja soovidest, kuid kui eelistad traditsioone, siis söegrill on kõige õigem valik. Kogu sellega kaasnev protsess — süte põlema saamine, selle valmimise ootamine jne — on täielik klassika! Söegrilli eeliseks on tihtipeale ka see, et seda on mugav transportida ja see on kompaktne. Kui söed on hõõguma läinud, saabki liha ja vorstikesed restile panna ning grillimisega alustada. Kõlab juba nagu täitsa suvi!

Mõnusat kevadet!

Avaldatud Postimees.ee veebiväljaandes aprillis 2022.

Liitu meie uudiskirjaga kui soovid saada kiirelt ja mugavalt parimaid pakkumisi!