Kasulikku

Aprillikuu aiatööd
Kasulikku

Oled sa aiatöödeks valmis? Loe, mida kindlasti varuma peaksid

Koostasime Sinu jaoks nimekirja olulisematest asjadest, mis ühel aiaomanikul kindlasti olema peaks.

Kevad on käes ja ehkki ilmad on veel üsna muutlikud, näitab kalender sellegi poolest, et on aeg haarata aiatööriistad ning alustada viljapuude lõikamise, taimede ettekasvatamise ja muru hooldamisega. See kõik nõuab muidugi mitmeid erinevaid töövahendeid. Kui sa ei ole päris kindel, mida täpsemalt varuda, siis oleme Sinu jaoks kokku pannud nimekirja asjadest, mis ühel aiaomanikul kindlasti olemas olema peaks.

Aiakäru

Lisaks erinevatele töövahenditele nõuavad aiatööd ka aega ja füüsilist pingutust. Et mulda, lehti jms ühest kohas teise viia, on üks korralik aiakäru selleks parim abiline. See säästab märkimisväärselt sinu aega ja muudab aias töötamise lihtsamaks ning kiiremaks.

Aiatöökindad

Et aiatööd paremini sujuks, on vaja aiatöökindaid. Käepäraste kinnastega lähevad kõik kaevamis-, istustamis- ja rohimistööd nagu võluväel. Pealegi aitavad kindad käsi kaitsta. Nii ei pea sa pärast muretsema, et nõgesed käed sügelema ja punetama panevad. Üks hea aiatööde kindapaar võiks olla mugav, aga samas ka veekindel. Eriti praktilised on küünistega kindad, millega on lihtsam kaevata ja rehitseda.

Aiakäärid

Oled sa professionaalne aednik või mitte, kui sul on aias põõsaid, puid või lõikelilli, vajad kindlasti häid aiakääre. Sõltuvalt sellest, milliseid hooldustöid tegema hakkad, võib sul vaja minna spetsiaalselt oksakääre, aga kui tahad lihtsalt igapäevast hoolduslõikust teha, siis võivad käärid ka universaalsemad olla, millega mugavalt kõik lihtsamad tööd ära teha saab.

Ämber

Kui sul on aed, siis tõenäoliselt on sul juba ajaga nii mõnigi ämber kogunenud. Vaata need üle, vahest on mõni katki läinud ja oleks mõistlik need uute vastu vahetada? Üks korralik ämber aitab aiatöid oluliselt lihtsamaks muuta. Kui vanas ämbris on väike pragu, aga seda päris ära visata ei raatsi, pane sinna mulda ja lilli — nii saad vanale ämbrile uue kasutuse leida ja aiale värskema ilme anda.

Aiakühvel

Lillede ja taimede istutamisel on abiks aiakühvel. See on pisike labidataoline kõrgemate äärtega tööriist, millega saad mugavalt peenraid rajada, mulda kobestada ja rohida.

Istutuspott tomatitaimedele

Kui tahaksid ise endale tomatit kasvatada, aga nööride ja traatidega mässamine tundub tüütu, siis võib abiks olla spetsiaalne istutuspott tomatitaimele. See sobib hästi ka rõdule, kui oma aeda pole ning toetab taime, et see viljade raskuse all ei murduks.

Reha

Nagu tõenäoliselt on sul juba olemas mitu ämbrit, on ilmselt kuuri kogunenud ka omajagu rehasid, mis kindlasti nii mõnegi pii kaotanud on. Sellist reha pole mõtet hoida — vaheta see parem uue vastu välja.

Minikasvuhoone

Meie kliimas on paratamatu, et taimi tuleks ette kasvatada, sest meie suvi on lihtsalt liiga lühike, mis tähendab, et otse peenrasse külvatud taimed ei jõua valmis kasvada. Seetõttu on soovitatav taimi ette kasvatada. Selleks on palju erinevaid variante, kuid kõige lihtsam on muretseda endale minikasvuhoone. Need on üldjuhul parajalt suured, et saaksid sinna mitu seemet idanema panna, kuid samas piisavalt väikesed, et natuke rohelist ka oma aknalaual kasvatada.

Veeanum

Kui aga ühel hetkel taimed peenrasse külvad või kasvuhoonesse ümber istutad, võib kastekannu kraanist täis tilgutamine tunduda väga tüütu. Lahendus sellele võib olla suur ja mahukas veeanum, mille vihmavesi ära täidab ning kuhu kastekann kenasti sisse mahuks. Kui vihma ei saja või sa veeanumat parajasti ei kasuta, kata anum kaanega — nii ei pääse sinna sääsed ja muud putukad.

Aiapink

Kui aga töö tehtud ja aeg juba ka nii kaugel, et tomatid-kurgid on valmis küpsenud, pane omale aeda üks mõnus pink, millel jalgu puhata ja tehtud töö vilju nautida.

Ilusat kevadet!

Avaldatud Postimees.ee veebiväljaandes, aprillis 2021.

Aiatöödeks vajalik

Liitu meie uudiskirjaga kui soovid saada kiirelt ja mugavalt parimaid pakkumisi!