Kasulikku

Kuidas ühendada Halloween, mardipäev ja kadripäev?
Kasulikku

Sügisene müsteerium: kuidas ühendada kolm püha – Halloween, mardisandid ja kadrisandid?

Halloween ja Eesti rahvakalendri tähtpäevad mardi- ja kadripäev on sügisesed traditsioonid, millel on sarnaseid elemente, kuid nende tähendus ja ajalugu on erinevad. Kõigil kolmel päeval on kesksel kohal kostümeerimine, ukselt-uksele käimine ning kõik nad toovad endaga kaasa hulgaliselt rõõmu ja meelelahutust.

Vaatame koos lähemalt, kuidas Halloween ja Eesti oma mardi- ja kadripäev saavad üksteist täiendada, kuid samas säilitada oma unikaalsuse ja eripära.

Halloween – kõhedust ja maiustusi täis sügisene püha

Halloween, mida peetakse 31. oktoobril,  on pärit keldi kultuurist ja alguse saanud Samhaini festivalist, mis tähistas suve ja saagikoristuse lõppu. Keldid tähistasid uut aastat 1.novembril ja uskusid, et ööl enne vana-aasta õhtut on elavate ja surnute piir hägune. Nad kartsid, et kummitused võivad saaki kahjustada ning kaasa tuua palju häda ja viletsust.  Seetõttu tähistatigi 31. oktoobril Samhaini suure festivalina – süüdati lõkked ja kanti kostüüme, et kummitusi eemale peletada.

Hiljem nimetati 1. november ümber pühakute päevaks ning peagi võttis see püha üle mitmed Samhaini traditsioonid. Päev enne seda sai tuntuks kui ülestõusmispüha.

Aja jooksul muutus Halloween pühaks, millega käisid kaasas erinevad traditsioonid nagu kõrvitsatest laterna meisterdamine, pidulikud kogunemised, kostüümid ja muidugi maiustused. Praegusel kujul kommertslikuks muutus Halloween siis, kui see väljarändajate poolt Ameerikasse jõudis ja seal sedasi juurdus. Hiljem jõudis Halloween sel kujul ka Euroopasse.

Võib öelda, et Halloween on algselt olnud justkui rituaal, millega tähistati suve lõppu ja mälestati juba lahkunud esivanemaid. Eestis on püha üha enam tuntust kogunud viimase paarikümne aasta jooksul ning sellega seostuvad peamiselt hirmuäratavad kostüümid ja maskeeringud ning nägudega kõrvitsad. Kuigi Halloween tundub paljudele Eestis kui võõrkeha, siis peegeldab ta teatud määral hingedeaega, mis on ka meie oma traditsioonilise mardi- ja kadripäeva taustaks.

Halloweeni peamine komme on ukselt-uksele käimine ja nn „komm või pomm“, mille käigus koputavad lapsed uksele, pakkudes pererahvale võimalust end maiustustega võimalikust vembust lunastada.

Mardipäev ja kadripäev – eestlaste vanad traditsioonid

Kui Halloween toob esile angloameerikaliku hirmumaagia ja kommijahtimise, siis mardipäev ja kadripäev on eestlaste vanad kombed, mis on ajalooliselt seotud sügise lõpu ja talve alguse tähistamisega. Mardi- ja kadrisandid on õnnetoojad, kelle küllatulek annab perele hea ende.  

Mardipäev

Mardipäev on Eesti rahvakalendri tähtpäev, mida tähistatakse 10. novembril, kuid mardisandid jooksevad traditsiooniliselt eelneval õhtul. Mardipäeva on peetud hingedepäevaks, mis tähistas hingedeaja lõppu ja usuti, et mardisandi mängimine tähistab esivanemate vaimuna esinemist.

Santimas käidi traditsiooniliselt pigem gruppidena ning eesmärgiks oli pererahvale õnne viimine ja kontrollimine, kas põllutööd on kõik kenasti lõpetatud. Martidele on traditsiooni kohaselt alati meeldinud ka tantsida.

Mardiisa ja teised mardirollides tegelased kandsid sageli musta/tumedat riietust (pahupidi keeratud kasukad, viltused mütsid ja habetunud näod) ja vanu maske või näomaalinguid. Nad laulsid regilaule ja tantsisid, esitasid mõistatusi ning selle eest anti neile annetusi – toidukraami, vilja või muid sügisande. See on olnud tore traditsioon, mis ühendab peresid ja toob palju rõõmu pimedasse sügisaega.

Kadripäev

Kadripäeva tähistatakse traditsiooniliselt 25. novembril, kuid ka kadrisandid jooksevad päev varem nagu mardidki. Kadripäev on justkui mardipäeva naiselikum vaste – kadrisandid, kelle peamiseks tegelaseks on kadriema, kannavad heledaid rõivaid ning esindavad viljakust ja naiselikku ilu. Seetõttu on kadrisandid peamiselt olnud naised või naiseks riietatud mehed.

Kadride riietus on mängulisem ja vähem hirmutav kui mardisantide oma. Seljas kantakse puhtaid valgeid rõivaid ja peas oma parimaid rätte ning kübaraid. Põsed on neil rõõmsalt rõõsad ning huuled naiselikult punetavad. Pererahvale soovitakse head karjaõnne ja kodurahu ning nagu mardisantide puhulgi, tasutakse toredate esinemiste eest sügisandidega. Kadridele meeldib pererahvale ka mõistatusi esitada.

Tavapärane kadrisandis käimine nägi algupäraselt välja selline: kadripäevale eelneval päeval mindi maskeerituna lõbusa laulu ja pillimängu saatel talust tallu. Ukse taga küsiti tervituslaulu saatel luba tuppatulekuks ning seejärel küsitleti pererahvast, esitati mõistatusi, lauldi, heade soovide saatel pritsiti vett ja visati vilja. Kui annid olid vastu võetud, lauldi tänutäheks hüvastijätulaule.

Halloween, mardipäev ja kadripäev – millised on nende ühisjooned ja erinevused?

Kuigi Halloween, mardi- ja kadripäev pärinevad erinevatest kultuuriruumidest, on neil sarnane ülesehitus: kõik kolm püha hõlmavad kostümeerimist, kodukülastusi ja vastutasuks andide saamist. Halloween keskendub enamasti lastele ja maiustustele, samas kui mardi- ja kadripäevadel on omal ajal olnud tähtis maagiline ja rahvapärimuslik roll, kus keskenduti heade soovide ja õnne toomisele.

Kaasaegses Eestis on Halloween ja mardi-kadripäeva kombed leidnud tee üksteise kõrvale – kuigi Halloween on peamiselt seotud lääne popkultuuriga, on Eesti oma sügistraditsioonid endiselt väärtuslikud. Paljudes peredes on kombeks tähistada nii Halloweeni kui ka mardi- ja kadripäeva, pakkudes lastele võimalust lühikese perioodi vältel lausa kolm korda kostüüme kanda ja esineda.

Kuidas ühendada kolm erinevat sügisest püha?

Miks mitte ühendada Halloween ja mardi-kadripäev ühtseks meeleolukaks sügisperioodiks? Loo endale ja oma perele temaatilisi kostüüme, meisterdage kõrvitsalaternaid ja samas pidage meeles ka Eesti traditsioonilisi pühade kombestikke. Kui mardipäeva ja kadripäeva traditsioonid on ununenud, siis on see suurepärane võimalus koos lastega õppida vanu rahvalaule, mõistatusi ja meisterdada koos maske. Miks mitte minna traditsiooniliselt kogu perega santima ja ka teistele rõõmu tooma?

Eestis on hakanud Halloween taaselavdama ka mardi- ja kadripäeva tähistamist, sest inimesed tahavad tagasi pöörduda kohalike traditsioonide juurde. Samas on oluline meeles pidada, et traditsioonid ei ole staatilised ja võivad ajas muutuda ja üksteist täiendada.

Kõige olulisem on meeles pidada, et olgu see Halloween, mardipäev või kadripäev – need pühad on lõbusad ja ühendavad inimesi. Kaunista kodu laternate ja kaunistustega, tervita lapsi, kes sinu uksele koputavad ja lase sügisesse pimedusse tuua nii rõõmu kui müstilist võlu.

Kui otsid inspiratsiooni ja vahendeid nende pühade tähistamiseks, siis külasta ka Magaziini kaupluseid üle Eesti. Leiad meilt palju põnevaid dekoratsioone ja kostüüme, mis aitavad meeleolu luua.

Liitu meie uudiskirjaga kui soovid saada kiirelt ja mugavalt parimaid pakkumisi!